Radioamaterstvo - S59DLT

Pojdi na vsebino

Glavni meni:

Radioamaterstvo

Radio


Kaj sploh je radioamaterstvo? Lahko bi rekli, da je to ljubiteljsko, nepoklicno ukvarjanje z radiom oz. radiotehniko. Še več, radioamaterstvo pomeni aktivnost, gibanje, organizacija, izobraževanje, ljubezen oz. celo način življenja ter tehnološkega mišljenja več kot dveh milijonov ljudi obeh spolov, različnih starosti in poklicev v praktično vseh državah sveta. Najbolj pogosta oblika dela radioamaterjev je vzpostavljanje radiozvez z drugimi radioamaterji, s pomočjo radijskega oddajnika in sprejemnika. Vsebina zveze je pretežno tehnološko obarvana – izmenjava ocene sprejetega signala, vrsta
upoprabljene radijske opreme (oddajnik, antena), vremenskih pogojev v času zveze ter osebnih podatkov. Način prenosa teh podatkov je lahko v telegrafiji (morse abeceda), foniji (govor v mikrofon) ali pa s pomočjo novejših digitalnih načinov, kjer s pomočjo osebnega računalnika pretvarjamo vsebino zveze v »melodijo«, katero nato oddajnik izseva v eter, na drugi strani pa se postopek obrne. Za potrditev zveze radioamaterji uporabljamo posebno kartico QSL – podobno kot poštna razglednica. Na njo napišemo vse podatke o zvezi, ter jo pošljemo našemu sogovorniku preko nacionalnega radioamaterskega biroja ali pa direktno preko pošte. Marsikateremu radioamaterju so takšne kartice nekakšna »trofeja« in jih vestno zbira, ter zelo rad pokaže, iz katerih delov sveta je že vzpostavil kontakt. Radioamaterji lahko sami izdelujemo radijske postaje, antene in druge naprave, ki jih potrebujemo pri svojem delu.


Gojimo pa tudi športno tekmovalno disciplino -
Amaterska Radio Goniometrija - ARG ali t.i. »lov na lisico«, kjer tekmovalec s pomočjo prenosnega sprejemnika išče na terenu skrite oddajnike - lisice. Zmaga tisti, ki prej najde vse oddajnike. Tekmovanja se vrstijo tako na regijskih, državnih, kot tudi na evropskih in celo svetovnih nivojih.


V zadnjem času je popularno t.i. SOTA delo, kjer se radioamater preko radijskih valov javlja v naravi iz različnih točno določenih vrhov in gora po celem svetu. Tudi naš Triglav je na spisku SOTA vrhov.


druženje v društvenih prostorih
radiotehnika
 
Janko - Stene pri Sveti Ani nad Ribnico
Jože - delo s Triglava
sprejemniki (lisičarji) za ARG
 
Nazaj na vsebino | Nazaj na glavni meni