Polnilec malih Pb akujev

Članek je bil objavljen na CDju Hidra #9, ki se nahaja zraven revije AVTOMATIKA!

Vsi smo se že prej ali slej srečali z akumulatorji. Medtem ko imate Ni-Cd ali Li-ion akumulatorje verjetno že v GSM-u, fotoaparatu, kameri, walkmanu, prenosnem radiju, prenosniku ali dlančniku, pa so svinčeni akumulatorji bistveno redkejši. Najdemo jih še denimo v avtomobilih, pa tudi v baterijsko podprtih računalniških napajalnih sistemih, alarmnih napravah in podobno... Ob pritisku tipke START se začne 1.korak: praznjenje akumulatorja s tokom 1A, ter prva meritev kapacitete, kar bo trajalo dokler se akumulator ne izprazni na minimalno dovoljeno napetost (nastavljena s trimerji na 11V za 12V 7Ah akumulatorje in 5.1V za 6V 3,5Ah akumulatorje).Napetost določimo glede na kapaciteto akuja in praznilnega toka, s pomočjo podatkov ki jih izločimo iz tehničnih specifikacij akumulatorja.Ves čas praznjenja naprava kaže izčrpano količino naboja v Ah.

Ko je praznjenje končano, se začne 2.korak-polnjenje. Le to traja točno določen čas ki smo si ga izbrali s pomočjo stikala (izbira časa), torej za polnenje Pb akujev potrebujemo konstantno napetost, ki jo izračunamo na sledeč način: št.celic * 2,4V (14.4V za 12V modele, 7.2V za 6V akuje). Tukaj bi rad posebej poudaril da so izračunane napetosti podane za ciklično uporabo akuja in ne za dolgoročno polnenje saj bi le to imelo za posledico upadanje kapacitete

Slika 1 - Tiskanina analognega dela polnilnika z napajalnikom, senzorjem napetosti in končno stopnjo

Po preteku nastavljenega časa se začne 3.korak, ki zopet prazni akumulator ter meri kapaciteto, tako kot v 1.koraku. Zadnji - četrti korak je zopet polnenje. Kot je praksa pokazala, je za potrebno približno 24h za polnjenje akumulatorja ter približno 3.5h za praznjenje. Z malo matematike dobimo rezultat 2.5dni za kompletno testiranje. Za ugotovitev ali je akumulator res slab ali ne je to malo predolgo, zato tudi stikalo »izbira časa«, s katerim si lahko izberemo tudi krajši čas polnjenja (12h) in dobimo oceno akumulatorja v dobrem dnevu, kar je dostikrat bolj sprejemljivo.

Slika 2 - TIV procesorskega del z uprvljanjem in LCD displejem

Ker je polnilec sestavljen iz dveh glavnih delov-tiskanin, je tudi shema narisana tako. V procesorskem delu tako vidimo LCD zaslon (trenutno 1x16 znakov-osvetljen), kateremu nastavljamo kontrast s potenciometrom P1. V sredini sheme je U1-PIC16F84 in pripadajoči elementi. Tako kristal X1 ob treh kondenzatorjih (C1,C2 in C7) skrbi za taktni signal procesorja, upor R1 drži RESET signal procesorja neaktiven (PIC se resetira sam ob vklopu), Upora R2 in R3 pa držita signala tipk »start« in stikala za izbiro časa v neaktivnem-nizkem stanju.