NEKAJ ZANIMIVOSTI O RADIOAMATERSKI FREKVENCI 136/137 kHz

 

 

Na kratko o značilnostih:

 

-         Kje točno: na dolgovalovnem frekvenčnem območju od 135,700 do 137,800 kHz

-         Valovna dolžina: 2200 m (cca), četrtina valovne dolžine, torej cca 550 m

-         Dovoljena moč lW ERP: naj vas to ne moti, da bi jo mogoče zamenjali z močjo oddajnika. Gre za izsevano moč na anteni, ki jo (1W) okvirno rečeno , dosežete, če uporabite (seveda prilagojeno) anteno za 3,5 MHz polne dolžine (cca 40 m) in moč oddajnika okoli 1,5 KW

-         Dela se: v  klasičnem CW načinu dela in takozvanem QRSS načinu dela, kjer vam sprejemani signal obdeluje računalnik s posebnim programom. Okoli 80 % do 90 % vseh zvez je v QRSS 3 načinu dela, kjer » pika« traja od 3 sekunde do 120 sekund

-         Razdalje , ki  se dosežejo: lahko jih primerjamo s tistimi, ki se dosežejo pri sporadičnem odpiranju na UKV področju. Seveda gre tu za površinski val.

-         Sprejem močno otežujejo atmosferske motnje (QRN), zato je sezona dela nekje od začetka oktobra, do konca aprila

-         Zaradi močnih profesionalnih postaj (tudi na samem področju, ki nam je dovoljeno za delo), se zahteva od sprejemnika zelo dobra selektivnost, v QRSS načinu dela pa poleg te, še stabilnost sprejemnika.

-         Aktivnost radiomaterskih postaj  na tem področju (približno stanje konec leta 2003); največja v Angliji in Nemčiji. V ostalih državah precej manj. Naprimer v: YO-1, SP-1, HA-2, YU-2, S5-2, OE-2, v 9A za sedaj nobene itd.

-         Sprejemanje signalov: novejše (dražje Hi) radioamaterske postaje to frekvenco že lahko sprejemajo, sicer pa je potrebno narediti konvertor (naprimer z SO 42 P). Obvezno prilagodite anteno pred vhodom v postajo oz. konvertor. Brez ustreznih filtrov ne bo šlo.

-         Oddaja signalov: kar nekaj dela bo potrebnega, da bi se vaš signal korektno pojavil na tej frekvenci: stabilen TX, SWR meter za LF, variometer, prilagoditvena tuljava večjega premera, indikator antenskega toka, odlični izolatorji na anteni (keramika ali teflon) – problemi v tem delu rastejo z dviganjem moči oddajnika. Na samem koncu glavne prilagoditvene tuljave in anteni postoje visoke RF napetosti v času oddaje, ker so antene, ki se običajno uporabljajo, prekratke.

-         Pomožni instrumenti, ki jih je želeno imeti pri izgradnji naprav za LF delo: vsekakor LC meter, po možnosti digitalni, mostični SWR meter, s katerim umerimo LF SWR meter, kasneje seveda merilec polja za meritve ERP in merilec kapacitete antene.

Za več informacij si preberite članek, ki je bil o tej temi objavljen v CQ ZRS št. 2/2004 (in je tudi v prilogi temu sestavku) in si oglejte spletne strani S52AB, kjer je tudi obširno slikovno gradivo s tega področja.

 

 

Novo mesto, 30. maj 2004

 

 

 

 

Jože, S52AB